Rymanowska Orkiestra Dęta

Budapeszt 2018

Istenveled – Do zobaczenia!

Ostatniego dnia września Rymanowska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Mieszka Szybki wróciła z kolejnego już wyjazdu za granicę. Tym razem koncerty odbyły się w centrum Węgier – Budapeszcie. Wydarzyło się to dzięki stałej i ciągle rozwijającej się współpracy polsko-węgierskiej, której owocem stało się zaproszenie na „XXV JUBILEUMI RÁZENE FESZTIVAL”.
Podróż rozpoczęła się w czwartek, 27 września. Po dopełnieniu formalności związanych z zakwaterowaniem w Gödöllő, miejscowości oddalonej od stolicy o 30 km, obowiązkowym było skorzystanie z okazji poznania walorów historycznych i kulturowych kraju. Umożliwione zostało to dzięki obecności polskiego przewodnika, Marka Olejnika, który ciekawie opisał genezę wszystkich zabytków, a także pełnił rolę tłumacza podczas całego wyjazdu. Inauguracją pobytu był rejs po Dunaju w czasie zachodu słońca. Wyjątkowe widoki pozostaną z pewnością na długo w pamięci wszystkich muzyków, a w połączeniu z zapoznaniem się z ciekawostkami dotyczącymi przeszłości miasta będą wartościową lekcją.
Kolejnego dnia również nie zabrakło atrakcji. Już od godzin porannych rozpoczęło się zwiedzanie Królewskiego Pałacu w Gödöllő, który był ulubioną rezydencją austriackiej cesarzowej Elżbiety, znanej jako „Sissi”. Wysłuchując historii i faktów z życia kolejnych rezydentów budowli, można było łatwo przenieść się w przeszłość i poczuć klimat innych epok.
Piątkowego wieczoru nadszedł nareszcie czas na pierwszy występ. Uroczyste otwarcie festiwalu przybrało postać przemarszu uczestniczących orkiestr przez ulice XVII dzielnicy Budapesztu do Pałacu Podmanickich, przy którym odbył się koncert. Rymanowska Orkiestra Dęta wykonała kilka utworów, między innymi „Caravan” oraz „Piraci z Karaibów”, zasługując na uznanie i duże brawa ze strony węgierskiej publiczności. Kierownik wycieczki p. Dariusz Krzok składał gratulacje i wręczał prezenty z Polski obecnym honorowym gościom między innymi Pani Poseł Węgierskiego Parlamentu, Burmistrzowi Panu Riz Levente oraz dyrygentom Orkiestry RÁZENE.
Sobotni dzień poświęcony był głównie wycieczce po centralnej części stolicy. Pierwszy punkt stanowił Plac Bohaterów, na którym znajduje się kolumna zwieńczona posągiem archanioła Gabriela, a jej cokół otaczają posągi wodzów księcia Arpada. Monument otoczony jest półkolistą kolumnadą, przedstawiającą najważniejsze postacie w węgierskiej historii. Kolejny aspekt zwiedzania stanowił spacer po dzielnicy Peszt. Szczególną uwagę przyciągnął budynek parlamentu, który jest jednym z największych na świecie. Następnie zwiedzony został Kościół św. Macieja i Góra Gellerta, z której rozpościera się piękna panorama całego miasta.
Po dniu pełnym wrażeń orkiestra wykonała kolejny koncert, który został przyjęty z równym entuzjazmem, a nawet przedłużony na prośbę słuchaczy.
Niedziela stanowiła punkt kulminacyjny imprezy. Orkiestra rymanowska wraz z orkiestrą Rázene zaprezentowały kilka utworów. Ostatnimi z nich były marsz polski, poprowadzony przez dyrygenta Rázene Fúvószenekar oraz marsz węgierski, którym dyrygował Mieszko Szybka.
Po symbolicznym występie potwierdzającym przyjaźń polsko-węgierską, muzycy zostali zaproszeni na uroczysty obiad połączony z podziękowaniem i pożegnaniem.
Zaproszenie na tak znaczący, jubileuszowy festiwal było dużym zaszczytem i wyróżnieniem. Mamy nadzieję, że jeszcze wiele razy nadarzy się sposobność do współpracy i spotkania z orkiestrą węgierską, może tym razem my będziemy pełnić rolę gospodarza.